S-a semnat contractul pentru renovarea sediului Primariei Cristesti!

Primarul comunei Cristesti, Ionel Lucian Borfotină,  a fost luni dimineata la sediul Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației si a semnat contractul de finanțare ”Eficientizare energetica sediu administrativ Comuna Cristesti”, aferent Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – Valul Renovării, Operațiunea Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice.

Valoarea totala a contractului este de 4.008.755 lei. Lucrarile vor incepe cel mai probabil anul viitor, iar pe timpul lucrarilor, institutia isi va desfasura activitatea in cladirea Centrului Cultural.

Actualul sediu al Primariei Cristesti a fost mosia boierului Theodor Kristesku, fiind construita in anul 1884, iar ulterior a fost transformata in spital.