Sediul Primariei Cristesti va fi renovat cu bani de la Uniunea Europeana – FOTO

Sediul administrativ al comunei Cristesti va fi reabilitat cu fonduri europene, prin Componenta 5 – Valul renovării din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, ”eficientizarea energetică a sediului administrativ”, in valoare de 4.008.755,45 lei.

Fosta mosie a boierului Theodor Kristesku a fost construita in anul 1884, ulterior fiind transformata in spital. In 2007 a devenit noua casa a Primariei Cristesti.

”Ma bucur mult ca am prins acest proiect de renovare a sediului Primariei. In primul mandat ca primar al comunei Cristesti am pus accent mai mult pe infrastructura, invatamant si cultura, lasand in plan secund renovarea primariei. Avand in vedere ca acoperisul este foarte afectat, la fel si subsolul, avem datoria de a renova aceasta cladire, care a fost candva casa boierului Kristesku.”, a declarat primarul comunei Cristesti, Lucian Borfotina.