Proiectul privind construcția unui centru de zi, în comuna Cristești, a fost aprobat spre finanțare – FOTO

Primarul comunei Cristești, Ionel Lucian Borfotină, este încântat să anunțe că proiectul ”CONSTRUIRE CENTRU DE ZI PENTRU COPIII AFLAȚI ÎN RISC DE SEPARARE DE PĂRINȚI ÎN LOCALITATEA CRISTEȘTI, COMUNA CRISTEȘTI, JUDEȚUL BOTOȘANI” a fost acceptat pentru finanțare.

Această veste marchează un pas important în sprijinul comunității noastre și în îmbunătățirea calității vieții copiilor noștri.

Proiectul va fi finanțat de Uniunea Europeană, prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. Alocarea de fonduri pentru construirea acestui centru reprezintă o investiție semnificativă în viitorul copiilor noștri și în sprijinul familiilor noastre.

Centrul de Zi va fi construit în curtea sediului administrativ al comunei Cristești. Acesta va oferi un mediu sigur și protejat pentru copiii care necesită supraveghere, în timp ce părinții lor sunt ocupați cu muncă sau alte responsabilități. De asemenea, va furniza sprijin emoțional și psihologic pentru copiii care se confruntă cu dificultăți și vor avea acces la consiliere din partea specialiștilor.

”Am pus întotdeauna accent pe educația și bunăstarea copiilor noștri, iar construirea acestui centru reprezintă un pas înainte în acest sens. Copiii vor beneficia de servicii educaționale și de îngrijire, fiind în grija unui cadru didactic dedicat, vor avea acces la o masă sănătoasă și vor primi sprijin în rezolvarea temelor școlare.”, a declarat primarul comunei Cristești, Ionel Lucian Borfotină.

Valoarea totală a acestui proiect este de 1.925.915 lei, iar realizarea lui va aduce beneficii semnificative comunității noastre.