Lucrările de reabilitare a sediului administrativ al comunei Cristești sunt în grafic – GALERIE FOTO

Primăria Cristești își continuă angajamentul ferm pentru îmbunătățirea infrastructurii și a accesului cetățenilor la serviciile administrației publice locale. Suntem încântați să anunțăm că lucrările de reabilitare a sediului administrativ sunt în grafic și progresele sunt vizibile.

Inițiativa de a reabilita sediul administrativ al comunei Cristești a fost demarată cu sprijinul fondurilor europene, prin Componenta 5 – Valul renovării din Planul Național de Redresare și Reziliență. Cu o valoare de 4.008.755,45 lei, acest proiect vizează eficientizarea energetică a clădirii, inclusiv consolidarea seismică și renovarea energetică moderată, pentru sporirea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a acesteia.

Sediul administrativ al comunei Cristești, fost conac al boierului Theodor Kristesku, este o comoară istorică pe care dorim să o protejăm și să o readucem la strălucirea de odinioară. Cu o istorie ce își are rădăcinile în anul 1884, această clădire a fost transformată în spital și ulterior a devenit noua casă a Primăriei Cristești.

Ne bucurăm să vă informăm că lucrările sunt în plină desfășurare, iar progresul este evident. Suntem hotărâți să aducem această clădire istorică înapoi la viață și să creăm un mediu administrativ modern și eficient pentru a servi mai bine nevoilor comunității noastre.

În paralel cu lucrările de reabilitare a sediului administrativ vă amintim că ne-am concentrat eforturile asupra digitalizării și modernizării serviciilor noastre, astfel încât cetățenii să poată accesa mai ușor și mai eficient toate informațiile și tranzacțiile necesare.

Printre inițiativele noastre se numără introducerea posibilității de plată online a taxelor și impozitelor. Încă de anul trecut cetățenii pot plăti taxele și impozitele direct de pe site-ul oficial al Primăriei Cristești sau folosind aplicația InfoPay, disponibilă atât pe platformele Android, cât și pe iOS. Această măsură are scopul de a elimina barierele fizice și de a oferi o opțiune comodă și sigură pentru efectuarea plăților.

De asemenea, pentru a face vizita la primărie mai simplă și mai eficientă, am achiziționat un aparat POS, astfel încât cetățenii pot plăti taxele, impozitele sau amenzile și cu cardul direct la sediul primăriei.

În plus, pentru a reduce necesitatea de a veni personal la primărie, am introdus posibilitatea depunerii cererilor online prin intermediul portalului https://cristesti.regista.ro/. Acest portal oferă cetățenilor acces la un mediu sigur și ușor de utilizat pentru a depune cereri și solicitări, eliminând astfel necesitatea de a face drumuri inutile. Suntem hotărâți să continuăm să investim în tehnologie și să dezvoltăm serviciile noastre pentru a răspunde nevoilor și așteptărilor cetățenilor noștri.

Cu stimă,
Al dumneavostră primar,