CAMPANIA ”COMUNE CURATE” ajunge la Cristesti!

In perioada 15 – 25 septembrie 2022, la sediul PRIMARIEI CRISTESTI puteti preda deseuri electrice si electronice si primiti un premiu instant.

Scopul campaniei ”COMUNE CURATE CRISTESTI”, organizat de ECOTIC, in parteneriat cu Primaria Cristesti si ADI ECOPROCES, este de informare a cetățenilor despre importanța colectării separate a deșeurilor de echipamente electrice și electronice și a deșeurilor de baterii și acumulatori dar și colectarea propriu-zisă a acestor tipuri de deșeuri, în mediul rural.

Importanța colectării separate ne-a încurajat să organizăm astfel de campanii pentru a fi mai aproape de oameni și de a le arăta: cum este bine sa procedam, ce se întâmplă cu deșeul predat, cum ajutăm astfel la protecția mediului.

Mecanismul acestor campanii este unul în favoarea cetățeanului și a mediului:

– Persoanele care predau fie primesc un premiu instant

– Mediul înconjurător nu mai are de suferit de pe urma deșeurilor aruncate necorespunzător, scurgerea substanțelor periculoase/toxice în natură și implicit pierderea materiilor prime importante care pot fi refolosite în producerea altor echipamente noi.

REGULAMENT : https://primariacristesti.ro/wp-content/uploads/2022/09/Regulament-campanie-CC-CristestiT3-2022.pdf