29 aprilie – Ziua Veteranilor de Război

Ziua veteranilor de război este sărbătorită, în fiecare an, la 29 aprilie, în semn de recunoaştere a meritelor acestora pentru apărarea independenţei, suveranităţii, integrităţii teritoriale şi a intereselor României.
Data aleasă pentru marcarea Zilei Veteranilor de Razboi este cea la care, în anul 1902, regele Carol I a promulgat, la solicitarea supravieţuitorilor Războiului de Independenţă (1877-1878), Înaltul Decret prin care a fost instituit pentru prima dată titlul de „veteran de război”, în conformitate cu Convenţia Statelor Europene de la Geneva, în onoarea ostaşilor care au luptat în acest război.

”Respect pentru cei care au luptat in cel de-Al Doilea Razboi Mondial, care au pus tara mai presus de propria viata. Stiu de la bunicul meu prin ce orori au trecut si cum au luptat, cum au suferit pentru a apara interesele Romaniei. La multi ani sanatosi celor ce sunt in viata si Dumnezeu sa-i ierte pe cei care ne-au parasit”, a declarat primarul comunei Cristesti, Lucian Borfotină.

Doi dintre veteranii care au luptat in cel de-Al Doilea Razboi Mondial au fost felicitati astazi de catre primarul Lucian Borfotină si viceprimarul Liviu Stănuc. Dumitru Chelariu, care in acest an implineste 100 de ani, si Gheorghe Ciobanu, in varsta de 95 de ani, sunt cei doi supravietuitori ai razboiului din comuna Cristesti care sunt inca in viata.

Dumitru Chelariu este nascut in anul 1922, iar in luna octombrie va implini 100 de ani

Domnul Gheorghe Ciobanu, nascut in anul 1927, este unul dintre veteranii de razboi din comuna Cristesti