ANUNT! Stimulent financiar pentru nou-nascuti, adoptat prin HCL 1552 / 09.02.2022

La initiativa primarului comunei Cristesti, Lucian Borfotina, Consiliul Local Cristesti a adoptat in sedina de miercuri 9 februarie 2022, un proiect de hotarare prin care locuitorii comunei noastre vor primi un stimulant financiar pentru fiecare copil nascut.

”Am luat aceasta decizie pentru a stimula cat de cat cresterea natalitatii in comuna Cristesti. Pentru fiecare copil nascut, Primaria Cristesti va acorda suma de 500 de lei, cu conditia ca cel putin unul dintre parinti sa aiba domiciliul in comuna Cristesti. Ne-am fi dorit ca suma sa fie mai mare, insa in acest moment atat ne permite bugetul”, a declarant Lucian Borfotina, primarul comunei Cristesti.

Hotararea nr. 1552 / 09.02.2022 a fost publicata pe site-ul primariei Cristesti, alaturi de Metodologia de acordare a stimulentului, precum si de cererea privind acordarea stimulentuluiu financiar pentru nou-nascuti.

VEZI DETALII AICI – PROIECT DE HOTARARE Nr 1552 09 02 2022

 

Sari la conținut