A inceput decolmatarea raului Miletin si a paraului Putred – FOTO

Primaria comunei Cristesti va anunta ca la inceputul acestei saptamani s-a dat startul lucrarilor de decolmatare a raul Miletin si a pârâului Putred, in baza unui protocol semnat cu Sistemul de Gospodarire a Apelor Botosani.

”Asigurarea capacitatii de transport a albiei minore a cursului de apa Pârâul Putred, in teritoriul UAT Cristesti, de la podul de pe DJ 207 N pe o lungime de 0,7 km, amonte de Iazul Putred” si ”Asigurarea capacitatii de transport a albiei minore a cursului de apa Miletin, in teritoriul UAT Cristesti, pe o lungime de 4,7 km in amonte cu Pârâul Putred” sunt cele doua lucrari ce vor avea loc in zilele urmatoare in comuna Cristesti.

Raul Miletin este mereu expus inundatiilor, nefiind decolmatat de aproximativ 45 de ani, astfel ca in urma acestor lucrari riscul unor eventuale inundatii scade considerabil.

GALERIE FOTO: