FINALIZAT – Construire si dotare CENTRUL CULTURAL ”THEODOR KRISTESKU”

Pe data de 05.05.2021, Compania Nationala de Investitii a facut receptia lucrarilor pentru proiectul ”Construire si dotare Camin Cultural in localitatea Cristesti”, un proiect in valoare de 2.042.011,73 lei.

Contruirea unui camin cultural era atat de necesar comunitatii noastre, astfel ca incepand cu vara anului 2021 se vor putea organiza spectacole, piese de teatru si alte activitati culturale. Cladirea a fost dotata cu 180 de locuri pe scaune, centrala termica, aparate aer conditionat, calculatoare, etc.

Urmeaza amenajarea curtii interioare.

UPDATE 26.02.2022: 

?Căminul Cultural din comuna Cristesti a primit oficial numele de „CENTRUL CULTURAL THEODOR KRISTESKU”, iar ieri a fost montata firma liminoasa pe cladire.
?️De ce THEODOR KRISTESKU?
Pentru ca este nume reprezentativ pentru comuna noastra. Fost boier in zona Cristesti, Theodor Kristescu a pus umarul la construirea Cristeștiului, alaturi de alti boieri printre care Boldur Epureanu, Gheorghe Cristescu sau Grigore Cristescu.
Actualul sediu al Primariei Cristesti a fost conacul boierului Theodor Kristescu si a fost construit in anul 1884.

➕
Theodor Kristesku a decedat pe 28 iulie 1898 si este inmormantat alaturi de ceilalti boieri in curtea Bisericii „Sfintii Arhangheli” sau Biserica de lemn din 1771, cum este cunoscuta in zona.

?
In interiorul Centrului Cultural (la etaj) a fost mutata Biblioteca, dotata cu calculatoare si carti, atat pentru copii, cat si pentru adulti.

Sari la conținut